![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjES_ZjygcnwSnrhODoowIHqQRybtRP7k6PTQEWF03muG68P3U8oTvUDfrej9919hCEg6W4b9O-3v6MsXs2a9JWgEOoNDS5e679q5NBdadbcEvq59X_W1jCLrqnk_ITQ0kUIEQ8h_gX9OU/s200/DSC03302_small.jpg)
piątek, 31 sierpnia 2012
"Żegnaj lato na rok!"
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjES_ZjygcnwSnrhODoowIHqQRybtRP7k6PTQEWF03muG68P3U8oTvUDfrej9919hCEg6W4b9O-3v6MsXs2a9JWgEOoNDS5e679q5NBdadbcEvq59X_W1jCLrqnk_ITQ0kUIEQ8h_gX9OU/s200/DSC03302_small.jpg)
poniedziałek, 27 sierpnia 2012
"Hobby, pasja, konik czyli szczęście"
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjF9hZ3sZtwkRQxCqcSGsYRHQOKb82vMJDW7IsaOM5StbVd4lvAP-bUZGt_A186TmoGtYfqVKn5AnPyHhaoN0Y02OazyOS0gOAg7ECkHz78NPyFlZOgtfGM5Nl98EEaSDb__KQZWm4C6JI/s1600/DSC06878_small.jpg)
środa, 22 sierpnia 2012
"Pijaństwo i szczęście?"
Przeczytałam, że studenci, którzy się upijają, są szczęśliwsi niż ich rówieśnicy, którzy nie biorą udziału w libacjach alkoholowych. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez amerykańskich naukowców na studiach licencjackich na Northeastern Liberal Arts College. Badanie wykazało, że szczęście jest bezpośrednio związane ze statusem społecznym. Studenci z bogatych rodzin są szczęśliwsi niż studenci o niższym statusie społecznym. Jednak upijające się osoby o niższym statusie okazywały się tak samo zadowolone, jak osoby o wyższym statusie. I jeszcze jedno: studenci o wyższym statusie, którzy się nie upijali, byli mniej zadowoleni niż ich pijący koledzy. Po przeczytaniu artykułu miałam wrażenie, że alkohol jest przepustką do szczęścia, ale czy istnieje coś takiego, jak "pijane szczęście?".
"Odkrywamy piękno kobiecej urody w naszym otoczeniu"
poniedziałek, 20 sierpnia 2012
"Biesiadnie o kalinie i jarzębinie"
Biesiada to wystawne przyjęcie, uczta, bankiet. Mówimy o biesiadzie weselnej, muzycznej, poetyckiej, biesiadach z okazji świąt religijnych, biesiadowaniu, czyli braniu udziału w biesiadzie, obyczajach biesiadnych. Biesiady pełnią funkcje towarzyskie, kulturalne i wzmacniają więzi między ludźmi. Poprzednie posty o kalinie i jarzębinie mają także wymowę biesiadną. Często przy okazji wesel, uczt, bankietów zespołowo śpiewamy piosenki: "Jarzębina czerwona" (piosenka rosyjska przetłumaczona na język polski, wykonana przez Sławę Przybylską, melodię skomponował Evgeny Rodygin) czy "Rosła kalina" (do słów Teofila Lenartowicza, z muzyką Ignacego Marcelego Komorowskiego). Warto znać te utwory i móc włączyć się do zespołowego śpiewu - daje to sporo radości.
piątek, 17 sierpnia 2012
"Jarzębina urzeka urodą"
"Kalina koralowa uszczęśliwia urodą"
Do tego ceniona w tradycji ludowej. Motyw kaliny wykorzystywany,był i jest, w tekstach wierszy, piosenek, a sama kalina, stanowiła i często stanowi, wykwintny element dekoracyjny pomieszczeń przygotowywanych np. na świętowanie dożynek czy wesela. Gdy tylko jest osiągalna, zawsze wchodzi w skład bukietów szykowanych na obchody świąt kościelnych. I do tego jeszcze jej niezwykła symbolika: oznacza przecież młodość i niewinność czyli stałe, odwieczne wartości, stanowiące przedmiot marzeń ludzi pragnących osiągać szczęście. Zachęcam więc do odszukania tego krzewu w swojej okolicy i przeżycia wzniosłych uczuć: zachwytu, podziwu dla piękna, szczęścia.
czwartek, 16 sierpnia 2012
"Jeszcze o chlebie i szczęściu"
poniedziałek, 13 sierpnia 2012
"Szczęście to radość, wdzięczność, rodzina"
niedziela, 12 sierpnia 2012
'"Letnie festiwale sprzyjają odczuwaniu szczęścia"
Najczęściej najgorętsze, wakacyjne miesiące roku są czasem organizowania różnorodnych festiwali. Latem jest ich bardzo wiele, a organizatorzy zabiegają o najatrakcyjniejsze lokalizacje, by stworzyć wydarzeniom niepowtarzalny klimat i zwabić wielu gości. Letnie festiwale to świętowanie w plenerze według przedstawionego programu i z kuszącymi atrakcjami. Interesująco (dla mnie) brzmią niektóre nazwy: Festiwal Podróżników Trzy Żywioły, Festiwal Trzech Kultur, Festiwal Sztuki Wizualnej Inspiracje, Festiwal Otwarte Ogrody, Ogólnopolski Festiwal Sztucznych Ogni, Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa. Chciałabym być ich uczestnikiem (choć po jednym razie), bo przeżycia, wrażenia i emocje na pewno, w jakimś zakresie, ubogaciłyby mnie. Najczęściej jednak, do tej pory (i w czasie bieżących wakacji także), miałam okazję bywać na festiwalach muzycznych. Były one zawsze okazją do poznania i posłuchania ulubionych i nowych zespołów, poznania nowych ludzi i często nieznanych miejsc. Jest to cenne - każde bowiem bezpośrednie spotkanie z artystą czy zespołem jest rodzajem odczucia więzi, bliskości i wspólnego (z zebranymi) przeżywania muzyki. Chwile z muzyką wyzwalają pozytywną energię i tworzą przyjacielski klimat. Jednym słowem - uskrzydlają. Na pewno wiele osób uczestniczyło (przynajmniej raz, w czasie mijających wakacji), w festiwalach i doświadczało upragnionego poczucia szczęścia.
środa, 8 sierpnia 2012
"Święto chleba i szczęście"
poniedziałek, 6 sierpnia 2012
" Chleb i szczęście"
Sierpień to czas żniw (zbioru plonów zbóż ozimych i jarych), czas radości (z uzyskanych efektów pracy), czas nadziei (że nikomu nie zabraknie "chleba powszedniego"). Zebrane zboża są surowcem do wypieku chleba - produktu zabezpieczającego ludzkość przed głodem. Chleb w swej symbolice oznacza także pojednanie, wdzięczność, miłość, rodzinę, matkę czyli wszystko, co ma znaczenie podstawowe dla życia człowieka. W rozumieniu codziennym jest znakiem dostatku i pomyślności. Warto mieć tego świadomość, że od zawsze jest on darzony najwyższym szacunkiem, i inaczej być nie może. Od co najmniej dwunastu tysięcy lat jest znany ludzkości i pieczony na różne sposoby (podpłomyki, placki, mace, bochenki, chleb żytni, pszenny, chleb pełnoziarnisty, ...). Chleb i stół stanowią nieodłączny element wspólnoty. Gdy zabraknie chleba, kończy się wspólnota domu, rodziny, każdej społeczności, choćby najbogatszej. Świadomość znaczenia chleba w naszym życiu niech będzie podstawą szacunku dla rolników - producentów zbóż, i wszystkich osób partycypujących w jego wytwarzaniu. Stałą obecność chleba na stole traktujmy jako podstawę szczęścia osobistego, rodzinnego, szczęścia ludzkości.
piątek, 3 sierpnia 2012
"Świadomość historyczna a szczęście"
Być świadomym obywatelem kraju to wartość, którą dobrze jest posiąść. I znów, wszystko zależy od nas. Jeżeli chcemy rozumieć wydarzenia bieżące i politykę państwa, prognozować dalsze jego losy, wpływać na bieg wydarzeń, to pierwszą nauczycielką życia jest historia. Myśli te nasuwają mi się w związku z obchodami 68 rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Podstawą świętowania musi być wiedza o wydarzeniu, a tę należy zgromadzić samodzielnie, dla siebie, na bazie dostępnych materiałów: książek, prasy, wiadomości w mass mediach itp.. Praca nad własną świadomością zawsze się opłaca! Przy okazji przeglądania pism warto też odświeżyć znaczenie słów i zwrotów: patriotyzm, przynależność narodowa, kultura narodowa, wolność, ruchy społeczne, wartości w życiu człowieka itp.. Po uporządkowaniu swojej wiedzy poczujemy się świetnie. Będziemy dumni z siebie, że wiemy, że się doskonalimy, że dołożyliśmy starań, żeby zrozumieć - czyli będziemy szczęśliwi, a dodatkowe szczęście - że do tego wyjątkowego stanu ducha doszliśmy sami!
czwartek, 2 sierpnia 2012
"Dobra kondycja i szczęście"
Człowiek w dobrej kondycji to ten posiadający masę ciała adekwatną do wzrostu, aktywny fizycznie, przestrzegający kanonów żywieniowych, pozytywnie nastawiony do rzeczywistości i realizujący każdego dnia cele życiowe. Osoby mające problem z dużą masą ciała muszą dążyć do jej obniżenia przez zwiększanie wydatków energetycznych (czyli większą aktywność ruchową) i eliminowanie cukrów z codziennej diety. Poza tym, ważnym elementem diety odchudzającej jest dostarczanie właściwej ilości i jakości tłuszczu. Chodzi o tłuszcze nienasycone pochodzenia roślinnego i rybnego. Są one nośnikiem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A,D,E,K) i źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Pełnią ważną rolę w rozwoju organizmu, przewodnictwie nerwowym i wyglądzie skóry. No i nie wolno jeszcze zapominać o witaminach i składnikach mineralnych, których źródłem są owoce i warzywa. Teraz, w sierpniu, owoców i warzyw jest pod dostatkiem, do tego w dobrej cenie. Proponuję przygotowywanie świeżych soków owocowo-warzywnych (z użyciem sokowirówki) i picie soczków w rozsądnych ilościach. Stosując się do rad dietetyków i wytycznych zdrowego stylu życia, na pewno będzie nam towarzyszyć chęć życia, poczucie szczęścia i radość z osiągania kolejnych zamierzeń. Wszystko zależy od nas!
środa, 1 sierpnia 2012
"Dieta a szczęście"
Każdy z nas ma wyobrażenie siebie w wersji doskonałej. Chodzi o figurę i wygląd. Mamy oczywiście pewne uwarunkowania genetyczne, ale wiele zależy od nas. Dbałość o sylwetkę to przede wszystkim ruch i dyscyplina konsumpcyjna. Jestem przekonana, że stosowanie zasad: jemy wszystko, z zachowaniem umiaru (małe porcje na małym talerzyku), regularnie (5 posiłków dzienne, w odstępach 3-godzinnych), korzystamy z codziennego ruchu, nawet najprostszego, czyli żwawego marszu i do tego unikamy niezdrowej, kalorycznej, wysoko przetworzonej żywności oraz stronimy od używek, przyczyni się, w dłuższym okresie czasu, do uzyskania pożądanej figury i zadowolenia z siebie. Drogą do szczęścia będzie więc przestrzeganie wskazówek dietetyków czyli praca nad sobą.
Subskrybuj:
Posty (Atom)