Wyrażenie "strefa komfortu" pojawia się w audycjach radiowych i telewizyjnych. Warto poznać jego sens i skutki. Wyjaśniania rozpoczęłam od przejrzenia
"Słownika języka polskiego". Znalazłam informacje: "komfort to ogół urządzeń i warunków zewnętrznych zapewniających wygody życiowe, łączących dostatek z elegancją"
, oraz wyjaśnienie znaczenia słowa "strefa", które definiowane jest jako "obszar wydzielony z większego obszaru ze względu na charakterystyczne cechy". Z zestawienia znaczeń słów wynika jednoznacznie, że "strefa komfortu" to rzeczywistość osobna, poukładana, dostatnia, spokojna , elegancka, pozwalająca na nicnierobienie. Pozostawanie przez dłuższy czas w takiej rzeczywistości może przyczynić się do uruchomienia w świadomości każdego z nas filozofii akceptacji dobrostanu, niechęci do aktywności, wysiłku i wszelkich zmian. A takie podejście jest niebezpieczne, a wręcz groźne. Rodzi zniechęcenie, lenistwo, apatię, strach przed zmianami, izolację od innych, poczucie bezsensu istnienia.
Życie to rozwój, postęp, sukcesy. Aby te procesy i stany mogły nam towarzyszyć musimy być uczestnikami nieprzerwanego procesu wzrostu i uczenia się. Rozwój polega bowiem na zdobywaniu wiedzy, umiejętności i zachowań; odbywa się przez cały czas trwania naszego życia i łączy się z wysiłkiem, uporem, stresem i potrzebą wytrwałości. Rozwój to zmiany duże i małe, dokonywane wskutek ciągłej pracy z sobą i nad sobą.
W projektowaniu własnego rozwoju warto mieć świadomość, że trzeba określić własne potrzeby rozwojowe, i że projekt zawsze domaga się znajomości punktu wyjścia i pożądanego punktu docelowego. Ponadto warto też wiedzieć, że:
- zmieniać siebie i otoczenie możemy tylko wtedy, gdy tego chcemy i gdy jesteśmy gotowi na zmiany,
- nasze przekonania o naszych możliwościach uzależnione są od naszych sukcesów,
- przekonania innych osób w kwestii naszych możliwości mogą wpływać na nasz sukces,
- to, jak zdefiniujemy sukces, będzie oddziaływać na nasze osiągnięcia,
- rozwój wymaga pełnego zaangażowania się w ten proces,
- rozwój wymaga samokrytycyzmu, refleksji, wiary w swoje możliwości,
- rozwój potrzebuje determinacji w pokonywaniu trudności związanych z różnymi bieżącymi sytuacjami i tymi, które wynikają z zamieszkania w określonym środowisku.
Puenta jest następująca: "Prawdziwe życie to rozwój, który zaczyna się tam, gdzie kończy się nasza strefa komfortu". Tylko rozwój, postęp i sukcesy mają sens zarówno w życiu jednostki, jak i społeczeństw oraz świata. Świadomość pozwala projektować i realizować własny rozwój.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz