Ewa Pilipczuk "Tęsknota"
Niedługo biel przestanie straszyć,
zimowy sen odejdzie w nicość;
świergotem się rozdzwonią lasy,
łany zawilców w nim zakwitną.
Mgiełką zieleni wzejdą pola,
spragnione słońca przebiśniegi
wychylą główki, a w ogrodach
lodowy smutek czas przepędzi
na cztery wiatry. Otwórz okno,
ziemia już pachnie przebudzeniem.
Wyjdą na spacer, chociaż chłodno,
wtulone w siebie nasze cienie.
Wiosna czeka za opłotkami. Czas zebrać myśli i przygotować się na jej nadejście. Od czego zacząć? Najpierw spójrzmy analitycznie na siebie:
- czy towarzyszą mi na co dzień pozytywne myśli?
- czy mam wiarę w siebie i swoje możliwości?
- co jest dla mnie ważne, co stanowi wartość?
- jakie mam potrzeby na najbliższy czas?
- czy zauważam u siebie jakieś szkodliwe przekonania i zachowania - jak zamierzam je zniwelować?
Potem uporządkujmy przestrzeń mieszkania i zastanówmy się, jakie zmiany wprowadzić, by zaistniał w najbliższym otoczeniu wiosenny klimat?
Następnie zastanówmy się jak poprawić kondycję fizyczną? Opracujmy przemyślany scenariusz postępowania i realizujmy jego założenia od dziś.
Kolejna kwestia to wiosenny kontakt z przyrodą. Jak może on wyglądać?
- hodowla roślin pokojowych, ogrodowych,
- spacery i wycieczki w atrakcyjne przyrodniczo miejsca (las, łąka, park, rzeka, góry, teren nadmorski, ogród botaniczny, arboretum...),
- obserwacja ptaków i zwierząt w każdym miejscu przebywania,
- obserwacja zjawisk atmosferycznych i ich wpływu na świat flory i fauny,
- szczególne zainteresowanie się wybranymi gatunkami roślin lub zwierząt i gromadzenie wiedzy szczegółowej z tego obszaru zainteresowania.
Inspiracje przyrodnicze mogą obejmować przeróżne obszary aktywności twórczej: poezję, muzykę, literaturę, kulinaria, malarstwo, fotografię, rzeźbę, modę, sztukę użytkową, itp. Ważne, by chcieć być uważnym obserwatorem i czynnym uczestnikiem życia "z przyrodą i dla przyrody" oraz tworzyć własny obraz świata na podstawie spostrzeżeń i obserwacji oraz kreatywności własnej. Istotne jest, by przyrodę chronić, szanować, pielęgnować, podziwiać, żyć z nią w harmonii.To, że wiosna w przyrodzie jest niepowtarzalna wiemy od najwcześniejszych lat życia - cieszmy się więc jej kolorami, zapachami, smakiem, dotykiem. Szukajmy jej też we własnym sercu: chodzi o pozytywne nastawienie do życia, przeżywanie każdego dnia z uśmiechem na twarzy, dzielenie się optymizmem z innymi, zachwyt nad niepowtarzalnych pięknem natury.
Myśli do przeanalizowania:
"Dzień, w którym Pan stworzył nadzieję, był prawdopodobnie tym samym dniem, w którym stworzył wiosnę." (Bernard Williams)
"Bogaty - to nie ten, kto ma dużo pieniędzy, lecz ten, kto może sobie pozwolić na życie wśród uroków, jakie roztacza wczesna wiosna." (Antoni Czechow)
"Wiosna to czas planów i projektów." (Lew Tołstoj)
"Najpiękniejszą wiosną jest dobroć serca." (Nikolaus Lenau)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz