Ks. Jan Twardowski "Czekanie"
Popatrz na psa uwiązanego przed sklepem
o swym panu myśli
i rwie się do niego
na dwóch łapach czeka
pan dla niego podwórzem, łąką, lasem, domem
oczami za nim biegnie
i tęskni ogonem
pocałuj go w łapę
bo uczy jak na Boga czekać
Czekanie to "zajęcie" każdego człowieka, które towarzyszy mu przez całe życie. Każdego dnia na coś lub na kogoś czekamy. Na co najczęściej?
- na lepsze czasy,
- na sprzyjające okoliczności,
- na szczęśliwy los,
- na dostatnie życie,
- na spełnienie marzeń,
- na założenie szczęśliwej rodziny,
- na dobre słowo i miły gest,
- na inspiracje twórcze,
- na wygraną w loterii,
- na niespodziewane ...
Czekamy na coś, co wydaje się dla nas dobre, pożądane, o czym marzymy, czego bardzo chcemy. Powinniśmy jednakże mieć świadomość, że niektóre z rzeczy pożądanych, oglądane przez pryzmat czasu, będą mieć dla nas znaczenie kluczowe, a inne staną się tylko nic nieznaczącymi błahostkami. W swoich oczekiwaniach trzeba też brać pod uwagę prawdy: nie ma szybkich osiągnięć i szybkich rozwiązań problemów; każdy człowiek ma określone możliwości i nie powinno się zabiegać o rzeczy, które znacząco przerastają nasze siły, wydolność, potrzeby, aspiracje.
Czekanie może być bierne lub aktywne. Oczywiście, czekajmy na dobry los aktywnie - szukajmy ciekawej, dobrze płatnej pracy; organizujmy życie domowe według najlepszych wyobrażeń; podejmujmy działania w kierunku podnoszenia własnych kwalifikacji zawodowych... . Czekaniu też zawsze towarzyszą emocje: nadzieja na pomyślne rozstrzygnięcie sprawy i podniecenie - ach, co to będzie?; negatywne wyniki - a więc zawód, smutek, czasem nawet łzy. Im wyższa ranga tematu oczekiwań, tym większe i burzliwsze emocje.
Czekanie ma też taki przymiot, że nadaje większej doniosłości chwili, która ma nastąpić. Im dłużej na coś czekamy, tym bardziej to doceniamy i bardziej nas takie osiągnięcia cieszą - przeżywamy uczucie szczęścia, które nie znosi samotności - manifestujemy więc radość wszędzie tam, gdzie uważamy to za stosowne.
W czekaniu najgorsza jest niepewność. Nigdy nie znamy swojej przyszłości i nigdy nie wiemy czego należy się od życia spodziewać - czy dane nam rzeczy i zdarzenia będą tylko dobre, czy niekoniecznie takie będą. Poza tym czekaniu towarzyszą zawsze: wiara w pomyślność; nadzieja, że czym prędzej będzie tak, jak chcemy żeby było; dłużący się czas, bogata wyobraźnia czekającego; niepokój, a czasem nawet duże zmęczenie.
Dobra rada: roztropnie czekajmy, czuwajmy, zbytnio się nie "podkręcajmy", miejmy na uwadze różne rozwiązania i różne scenariusze zachowania się na okoliczność tychże rozwiązań. Nie doprowadzajmy się do stanu wielkiego rozgoryczenia, poczucia krzywdy i beznadziei. Każde rozwiązanie uczy nas czegoś i ubogaca nas o określone myśli i doświadczenia oraz mobilizuje do poszukiwanie możliwości "innego poukładania życiowych klocków".
Myśli do przeanalizowania:
"Czas oczekiwania nie jest czasem straconym; jest stanem istnienia, który niesie w sobie swoje własne bogactwo." (Anne-Dauphine Jukond)
"(...) życie nie musi być tylko jednym wielkim oczekiwaniem, lecz również czymś, czym można się rozkoszować." (Orhan Pamuk)
"Kto niczego nie oczekuje, ten nigdy nie będzie zawiedziony - i od tego należy wychodzić. Wtedy wszystko, co dostajemy, jest już małą nadwyżką." (Erich Maria Remarque)
"Czekanie to nie tylko cierpliwość, ale przede wszystkim ogromna wiara, że warto." (Kamila Kampa)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz