wtorek, 12 października 2021

"Porządkowanie świata - poszukiwanie sensu życia"

 Leopold Staff " Kochać i tracić"

Kochać i tracić, pragnąć i żałować,

Padać boleśnie i znów się podnosić,

Krzyczeć tęsknocie "precz" i błagać: "prowadź!" 

Oto jest życie: nic, a jakże dosyć...

 

Zbiegać za jednym klejnotem pustynie,

Iść w toń za perłą o cudu urodzie,

Ażeby po nas zostały jedynie

Ślady na piasku i kręgi na wodzie.

 

Rzeczą absolutnie ważną jest nastawienie człowieka do życia. Nie liczy się to, czego my oczekujemy od życia, ale czego życie oczekuje od nas. Trzeba wiedzieć, że każdy człowiek poddawany jest bez przerwy nieustannym egzaminom i chcąc je zdać, musi porzucić czczą gadaninę oraz rozmyślania - na rzecz podejmowania właściwych działań i właściwego postępowania. Ostatecznie życie sprowadza się do wzięcia na siebie odpowiedzialności za znalezienie właściwego rozwiązania problemów i zadań, jakie życie stawia przed każdym z nas.

Zadania te, a co za tym idzie, również sens życia, są różne dla różnych ludzi i sytuacji. Niemożliwością zatem jest podanie ogólnej definicji sensu życia. Pytań o sens życia nie załatwią ogólnikowe odpowiedzi. Życie nie jest bowiem mglistym konceptem, lecz jak najbardziej realną i konkretną rzeczywistością, podobnie jak życiowe zadania są także czymś bardzo realnym i konkretnym. To one kształtują nasze przeznaczenie, które w każdym przypadku jest inne i wyjątkowe. Żaden człowiek i żaden ludzki los nie może być porównywany z innym człowiekiem i innym losem.
Każda sytuacja jest niepowtarzalna i każda wymaga innych reakcji. Czasami okoliczności, w jakich się znaleźliśmy, wymagają od nas sterowania własnym przeznaczeniem poprzez konkretne działania. Kiedy indziej lepiej jest skorzystać z okazji do chwili kontemplacji i w ten sposób wygrywać swoje atuty. Zdarza się też, że człowiek jest zmuszony po prostu zaakceptować wyrok losu i pokornie dźwigać swój krzyż. Każda sytuacja jest wyjątkowa i zawsze istnieje tylko jedno właściwe rozwiązanie problemu, z jakim w danej sytuacji przychodzi nam się zmierzyć.

Gdy człowiek odkrywa, że jego przeznaczeniem jest cierpienie, musi potraktować to cierpienie jako zadanie do wypełnienia - jedyne i wyjątkowe zarazem. Musi przyjąć do wiadomości, że także w cierpieniu pozostaje kimś wyjątkowym, samotnym bytem we wszechświecie. Nikt mu nie ulży, ani nie będzie cierpieć za niego. Ma on jednak unikatową szansę wyboru sposobu, w jaki uniesie swoje brzemię. 

(Opracowano na podstawie książki: Viktor E. Frankl "Człowiek w poszukiwaniu sensu", Wyd. Czarna Owca, W-wa 2017)

 Myśli do przeanalizowania: 

"Życie daje każdemu tyle, ile sam ma odwagę sobie z niego wziąć." (Jacek Pałkiewicz)

"Nieszczęścia zsyłane są po to, abyśmy uważniej przyjrzeli się swemu życiu." (Mikołaj Gogol)

"Życie zaczyna się tam, gdzie kończy się lęk." (Osho)

" To nasza wewnętrzna wolność, której nikt nie jest nam w stanie odebrać, nadaje życiu sens i znaczenie." (Victor Frankl)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz