środa, 24 maja 2017

"Akceptować zmiany powodowane upływem czasu"

Leopold Staff  "Chwila"

Że mija?
I cóż, że przemija?
Od tego chwila, by minęła.
Zaledwo moja, już niczyja,
jak chmur znikome arcydzieła.

Chociaż się wszystko wiecznie zmienia
I chwila chwili nie pamięta,
Zawsze w jeziorach na przemiany
Kąpią się gwiazdy i dziewczęta.     

Do ponadczasowego przesłania wiersza dołożę kilka myśli z artykułu Mateusza Hohola "Czy czas jest iluzją?":
Polski filozof i kosmolog Michał Heller wyjaśnia koncepcję Wszechświata następująco: "Wrażenie płynięcia czasu - przemijania powstaje w naszej świadomości, która tylko jakby w jednym punkcie styka się z czasoprzestrzenią, i ten punkt styku nieustannie przesuwa się w kierunku, który nazywamy przyszłością (podobnie jak toczące się koło tylko w jednym punkcie swojego obwodu styka się z nieruchomą drogą)."
Czasoprzestrzeń to zbiór zdarzeń zaistniałych w ciągu chwili w określonej kolejności.
Tym, co "faktycznie" istnieje we Wszechświecie są zdarzenia, a czas pojawia się jako ich uporządkowanie. Poczucie przemijania związane jest z naszym umysłem, nie zaś z istniejącym obiektywnie czasem.

Ponieważ nie mamy wpływu na upływ czasu i zachodzące (z jego powodu) zmiany w naszym wyglądzie i stanie psychicznym - pozostaje nam upływ czasu i jego "skutki" zaakceptować. Nie ukrywamy, że mimo akceptacji, nieustannie towarzyszy nam strach przed starością i przemijaniem. Chcielibyśmy - jak najdłużej - zachować zdrowie, młody wygląd, sprawność fizyczną i intelektualną oraz być aktywnymi w przestrzeni publicznej. Jak te cele osiągać?
W naszych "rękach"są "lekarstwa" na skutki upływu czasu. Wystarczy mieć tego świadomość i konsekwentnie wdrażać sprawdzone zachowania i działania, a więc:
- akceptować swój wiek z jego plusami i minusami (starzenie się dotyczy wszystkich i nie można przed nim uciec),
- zwracać uwagę na pozytywne aspekty swojego życia - mieć rozpoznanie, co jest dla nas ważne, co nas cieszy, jaki cel chcemy osiągnąć w najbliższym czasie, a jaki w odleglejszej perspektywie,
- znać swoje zalety i szanse,
- żyć "tu i teraz"(czerpać radość z bieżącej chwili i obecnego czasu),
- mieć świadomość, że atrakcyjność to nie tylko wygląd, ale wdzięk, mądrość, seksualność, duchowość, umiejętność budowania dobrych relacji międzyludzkich (rozwijać i uzewnętrzniać wymienione przymioty),
- być człowiekiem aktywnym (uprawiać sporty, rozwijać zainteresowania, mieć pasje, uczyć się, prezentować swoje umiejętności w różnych okolicznościach),
- mieć wysoką samoocenę i patrzeć przyjaźnie na siebie,
- otaczać się życzliwymi ludźmi,
- mieć swój styl życia i ubierania się,
- dostrzegać wartość wolności, dokonywać samodzielnych wyborów własnej aktywności i zawsze być sobą,
- podróżować (podróże kształcą wszystkich - nie tylko wykształconych),
- przez całe życie budować własną "krainę szczęśliwości"w przeświadczeniu, że szczęśliwi ludzie są wszędzie mile widziani, żyją dłużej i wydają się młodsi,
- rozsądnie korzystać z osiągnięć medycyny estetycznej,
- uczestniczyć w rozrywkach (Gertruda Stein -"Rozrywka pomaga stracić świadomość upływu czasu.").
Zakończę piosenkowo. Jerzy Połomski śpiewa: "Czas nas zmienia bez wątpienia, a marzenia są lekarstwem na czas". Grażyna Łobaszewska głosi: "Czas nas uczy pogody, tak od lat, tak od lat."
Mając na uwadze powyższe podpowiedzi dbajmy o aktywność oraz pozytywne nastawienie do siebie i świata. To sprawdzone i skuteczne lekarstwa na przemijanie.




                                                                             

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz