poniedziałek, 9 marca 2020

"Porządkowanie świata - ekonomia"


Przysłowia polskie:
"Oszczędnością i pracą ludzie się bogacą."
"Mądrością i pracą narody się bogacą."
"Grosz do grosza, a będzie kokosza."

Ekonomia to nauka społeczna analizująca i opisująca produkcję, dystrybucję oraz konsumpcję dóbr.
Znaczenie terminu słowa "porządek" pokrywa się  ze znaczeniem terminu słowa "ład" i oznacza szczególnie wysoki stopień wewnętrznej harmonii, jedności, dobra. (Wikipedia)

Ekonomiczny porządek świata można opisać, jak niżej:
- Porządek dzisiejszego świata wyznaczany jest przez rozum. Świat jest jeden i jeden jest język świat ten opisujący.
- Ekonomia mogła pojawić się dopiero wraz z racjonalną i ciągłą organizacją życia gospodarczego (w celu pomnażania dóbr), z wolną siłą roboczą i z kapitalistyczną gospodarką rynkową.
- Na podstawie racjonalnych przesłanek ludzie mogą świadomie i celowo podejmować decyzje najlepszego lub właściwego działania. W ten sposób mogą panować nad rzeczywistością: wszystko, co tworzą, powinno stanowić przemyślany wytwór ich ludzkiego umysłu. Rozum potrzebny jest i musi być wykorzystywany również w tworzeniu reguł działania i w projektowaniu instytucji społeczno-politycznych. Ludzie podejmując racjonalne decyzje ekonomiczne kierują się zasadą własnych korzyści i mają pełne informacje o sytuacji gospodarczej w interesującym im obszarze działań.
- "Niewidzialna ręka rynku" oznacza zagadkowy proces: niezależni uczestnicy rynku, kierujący się własnymi interesami, bez odgórnego kierowania, wytwarzają stan równowagi rynkowej. W systemie rynkowym ceny służą do skoordynowania równowagi pomiędzy podmiotami posiadającymi rozproszone prywatne informacje.
- Ludzka natura przejawia się w zachowaniach i jest nastawiona jest zarazem na siebie i na innych.
- Racjonalność ekonomiczna musi być widziana z perspektywy racjonalności funkcjonowania systemu jako całości. W związku z tym istnieje konieczność ujęcia rzeczywistości gospodarczej w prawne ramy wyrażające interes społeczeństwa obywatelskiego jako całości. Rozpatrywanie zjawisk w perspektywie celowościowej dotyczy trzech podstawowych sfer: celowości i racjonalności przyrody, celowości i racjonalności postępowania pojedynczego człowieka oraz racjonalności stworzonego dzięki ludzkiej racjonalności porządku społecznego.
(I, Adam Smith - 5 razy o racjonalności w ekonomii)

Myśli do przeanalizowania:
"Osobliwym zadaniem ekonomii jest pokazanie ludziom, jak mało w istocie wiedzą o tym, co w ich mniemaniu da się zaprojektować." (Friedrich August von Hayek)
"Sztuka ekonomii polega na tym, by spoglądać nie tylko na bezpośrednie, ale i na odległe skutki danego działania czy programu,; by śledzić nie tylko konsekwencje, jakie dany program ma dla jednej grupy, ale jakie przynosi wszystkim." (Henry Hazlitt)
"Uważam, że ekonomia jest nauką moralną..., zajmuje się introspekcją i wartościami..., zajmuje się motywami, oczekiwaniami i psychologicznymi niepewnościami." (John Maynard Keynes)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz