środa, 8 lipca 2020

"Porządkowanie świata - potrzeby"

Marcin Urban "Podróż przez życie"

Niejeden myśli, biegnąc przez życie,
że dobrze jest się znaleźć na szczycie,

lecz gdy zapyta się alpinistę
to zaraz staje się oczywiste,
że choć już bolą nieludzko nogi
szczyt to dopiero połowa drogi...

podobnie w życiu - choć szczyt jest celem,
czasu się spędza na nim niewiele... 

Potrzebą nazywamy odczucie braku czegoś, co jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i psychiki ludzkiej.

Potrzeby ludzkie według klasyfikacji Abrahama H. Maslowa wyglądają następująco :
- potrzeby fizjologiczne (np. pragnienie zaspokojenia głodu, snu),
- potrzeby bezpieczeństwa (np. pragnienie życia, stałej pracy),
- potrzeby przynależności (np. do grupy, do klasy, do rodziny) i miłości (przyjaźni),
- potrzeby uznania i szacunku (np. pragnienie akceptacji, niezależności),
- potrzeby poznawcze (wiedzy, rozumienia, kształcenia),
- potrzeby estetyczne (pragnienie poczucia piękna),
- potrzeby samorealizacji (pragnienie wykorzystania własnego potencjału umysłowego).

Zagadnienie ludzkich potrzeb jest zjawiskiem bardzo obszernym. Warto się nim zainteresować,  poznać tematykę potrzeb i spojrzeć na siebie przez pryzmat zgromadzonej wiedzy.Warto wiedzieć o sobie dużo, bo świadomość siebie pozwala prowadzić świadome życie, a ono - w tym wymiarze - niesie możliwość wpływania na to, co chcemy docelowo przeżyć, uzyskać, osiągnąć.

Jak porządkujemy świat pod kątem potrzeb?
- dokonujemy analizy wewnętrznej: określamy co chcemy osiągnąć, co lubimy, na czym nam zależy, do czego mamy predyspozycje, jakie mamy możliwości osobowe i finansowe,
- dokonujemy analizy zewnętrznej: poznajemy problemy, potrzeby i zasoby środowiska lokalnego i próbujemy się w tym środowisku odnaleźć,
- dokonujemy łącznej analizy - wewnętrznej i zewnętrznej - i ustalamy, gdzie jesteśmy, jakie mamy możliwości i zasoby. Ważna jest w tym umiejętność wnikliwego obserwowania siebie i otoczenia oraz umiejętność dostosowywania własnych potrzeb do osobistych możliwości realizacyjnych oraz do potrzeb i możliwości realizacyjnych środowiska lokalnego.
Zasobami w realizacji potrzeb są: faktyczny stan posiadania materialnego (mieszkanie, dostęp do materiałów i potrzebnego sprzętu), nasz potencjał fizyczny i psychiczny, dostęp do wiedzy (oraz chęć korzystania z jej ustaleń), dostęp do środków finansowych, a także nasza innowacyjność, styl pracy, zaangażowanie, niezależność, efektywność, lokalizacja, możliwość pracy w zespole.

W takim - dość precyzyjnym i szczegółowym oglądzie - nasz świat wydaje się bardziej zrozumiały. Jest zdefiniowany poprzez nasze potrzeby. Wiemy, co jest w tym świecie w zasięgu naszych możliwości, a co jawi się jako trudniej dostępne. Hierarchizujemy więc potrzeby, ustalamy priorytety, zbieramy siły i działamy - nie zrażając się po drodze bieżącymi przeszkodami i trudnościami.


Myśli do przeanalizowania:
"Lepiej jest stworzyć coś, co inni skrytykują, niż nie stworzyć niczego i krytykować innych." (Ricky Gervais)
"But, który pasuje na jedną stopę, uwiera inną. Nie ma jednego przepisu na udane życie, który odpowiadałby każdemu." (C.G.Jung)
"Przestrzenią ducha, gdzie może on rozwinąć skrzydła, jest cisza." (Antoine de Saint-Exupery)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz