poniedziałek, 22 listopada 2021

"Porządkowanie świata - sens życia na ziemi"

 ks. Jan Twardowski "wiersz z banałem w środku"

nie bój się chodzenia po morzu

nieudanego życia

wszystkiego najlepszego

dokładnej sumy niedokładnych danych

miłości nie dla ciebie

czekania na nikogo

 

przytul w ten czas nieludzki

swe ucho do poduszki

bo to co nas spotyka

przychodzi spoza nas

 

Człowiek wyprowadza swój sens życia na ziemi z dwóch parametrów: 

- techniki, która kreuje świat i stara się ułatwiać ludziom życie na ziemi

oraz

- religii, która wprowadza ludzi w świat wartości i kształtuje ich duchowość.

Technika jest podstawową umiejętnością człowieka, która umożliwia mu tworzenie potrzebnych narzędzi i urządzeń. Zakłada ona ludzką interwencję w przyrodzie, ale może też służyć ograniczaniu tej interwencji do niezbędnych rozmiarów. W swej istocie jest odsłaniającą prawdę działalnością twórczą; jest w tym podobna do sztuki, jest sztuką tworzenia narzędzi. Polega także w swej większości na rozwiązywaniu problemów praktycznych. Wykorzystuje w tym celu rezultaty nauk ścisłych i innych, jeśli takie są dostępne.

Niebezpieczeństwo ludzkiej fascynacji produktami i możliwościami techniki sprowadza się do tego, że człowiek wywyższa siebie i wydaje mu się, że jest panem świata.

Wiara w boga natomiast dodaje człowiekowi w życiu sił. Sprawia, że odnajduje on sens istnienia. Religia określa zasady, według których powinniśmy żyć, aby osiągnąć życie wieczne. Wiara sprawia, że cenimy sobie takie wartości, jak: miłość, przyjaźń, dobro, szacunek dla drugiego człowieka... .
Obecność człowieka na ziemi to nie tylko jego ciało, ale także intelekt oraz duchowość.
Duchowość ludzka kształtuje się właśnie przez wiarę. Gdy wierzymy, że istnieje bóg, który opiekuje się nami i w myśl jego zasad dążymy do doskonałości, życie ma sens. Żyjemy według określonych przez religię zasad oraz wyznajemy określone wartości, aby po śmierci otrzymać zasłużoną nagrodę.

Widzenie świata i siebie w świecie przez pryzmat techniki i religii (równocześnie) sprawia, że dostrzegamy sens życia na ziemi w ogóle i sens podejmowanych przez siebie codziennie działań na rzecz zmiany siebie i otoczenia. W tak rozumianym i uporządkowanym świecie czujemy się dobrze, chcemy żyć i chce nam się tworzyć postęp.

 Myśli do przeanalizowania: 

"Astronomia zrodziła się z przesądów; elokwencja z ambicji, fałszu i pochlebstwa; geometria z chciwości; fizyka z próżnej ciekawości; nawet filozofia moralna z ludzkiej pychy. Tak więc sztuki i nauki zawdzięczają swoje powstanie naszym wadom." (Jean Jacques Rousseau)

"Piękno naukowej przygody polega na tym, że nigdy nie zabraknie dalszych znaków zapytania."
(ks. prof. Michał Heller) 

"Komputer to logiczne ogniwo w rozwoju człowieka: inteligencja bez moralności." (John Osborne)

"Aby osiągnąć wielkie rzeczy, musimy nie tylko działać, ale także marzyć; nie tylko projektować, ale także wierzyć." (Anatole France)

"Dla ludu religia jest prawdą, dla mędrców fałszem, a dla władców jest po prostu użyteczna." (Seneka Młodszy)

"Gdybyśmy mieli wiarę, widzielibyśmy dobrego Boga we wszystkim." (Bernadetta z Lourdes)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz