piątek, 26 września 2014

"Miłość - najważniejsze zjawisko w życiu człowieka?"

Chyba każdy uważa, że miłość jest najważniejszym uczuciem, a nawet zjawiskiem, w życiu  człowieka, niezależnie od wieku! Ta cecha, a właściwie umiejętność, wyróżnia nas, ludzi spośród istot zamieszkujących Ziemię i stanowi o wartości każdego człowieka. Miłość kształtuje nasze najbliższe otoczenie oraz społeczeństwo/społeczeństwa. Jest aktywną siłą drzemiącą w każdym człowieku, którą należy wyzwalać w działaniu. Dojrzała miłość polega na obdarzaniu nią innych. W swym podstawowym wymiarze jest miłością między mężczyzną i kobietą. Warto przyjrzeć się składnikom takiej miłości czyli intymności, namiętności i zobowiązaniom.
Intymność występuje w każdym rodzaju miłości i przejawia się w dbałości o dobro partnera, szacunku dla niego, dzieleniu się z nim przeżyciami i rzeczami materialnymi, towarzyszeniu mu w różnych sytuacjach życiowych, wierze w jego możliwości, udzielaniu mu pomocy i wsparcia w potrzebie itp.. Ważna jest w tym wszystkim umiejętność dobrej komunikacji i budowania zaufania w relacjach międzyosobowych oraz czerpania przyjemności z emocji towarzyszących wszelkim kontaktom. Intymność musi być wolna od "przesadyzmu i natręctwa". Wymaga daleko idącego zrozumienia i delikatności ze strony partnerów.
Namiętność to uczucie wynikające z absolutnego uwielbiania partnera. Mimo, że jest on zwykłym, normalnym człowiekiem z zaletami i wadami, widzimy w nim kogoś wyjątkowego: kogoś, kto posiada niezwykłą inteligencję i jest niesamowicie atrakcyjny, i tak w ogóle - wyjątkowy pod każdym względem. Namiętność jest nierealistyczna i niepodatna kontroli. To swego rodzaju zaślepienie.
Zobowiązania uzależnione są od satysfakcji w związku dwojga ludzi (ale wynikają też z wychowania wyniesionego z domu rodzinnego). Im bardziej jesteśmy zadowoleni, tym bardziej angażujemy się w utrzymanie związku. Budowa życia z drugim człowiekiem wymaga inwestowania w taki związek swojej uwagi, czasu, pieniędzy, wysiłku, itp. Wymaga też posiadania niezbędnych i bardzo ważnych umiejętności, jak: chęć dostosowania się do oczekiwań partnera, chęć poświęcania swojego czasu i umiejętności dla realizacji określonych celów, chęć wybaczania na bieżąco różnych wzajemnych potknięć .
W ciągu życia składniki miłości różnie się też rozkładają (czegoś jest więcej,  czegoś mniej), stąd przeżywamy różne odcienie miłości. W trwaniu związku miłosnego pomocne bywają niezwykle cenne cechy zachowań partnerów: przewidywalność zachowań, wzajemne zaufanie i przywiązanie, wzajemna wiara w dobre intencje działań, empatia (współodczuwanie), emocjonalna bliskość.
Dobre relacje w związku są pierwszą i podstawową przesłanką do przeżywania uczucia szczęścia i poczucia szczęścia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz