czwartek, 21 stycznia 2016

"Spełniać się poprzez posiadane pasje"

Czas zimowy sprzyja refleksjom, zbieraniu myśli z tematów, którymi na co dzień żyjemy. Pewnie dużo osób właśnie tak ma.  Dostrzegamy osiągnięcia, dokonania, sukcesy, umiejętności, braki, osobiste zalety i wady. Definiujemy potrzeby, ustalamy możliwości ich spełniania. Przyglądamy się samym sobie - odkrywamy posiadane możliwości, zainteresowania, pasje, talenty, powołania.
Bez wątpliwości zauważamy - pasje/hobby najbardziej wzbogacają nasz rozwój osobowy i codzienność. To one pozwalają nam być sobą, tworzyć własny świat wiedzy, osobistego doświadczenia, przedmiotów (niezbędnych, ćwiczebnych, kolekcjonerskich), umiejętności, sprawności, problemów do wyjaśnienia i rozwiązania, zadań do wykonania, tekstów do przeczytania, itp.
Pasjami są czynności podejmowane dla przyjemności, z osobistego wyboru, na podstawie własnych zainteresowań, realizowane w czasie wolnym od obowiązków zawodowych i domowych. Pasje/hobby to zajęcia bardzo osobiste, zwykle różne u kobiet i mężczyzn, bywa, że inspirowane miejscem zamieszkania, wykształceniem, wrodzoną ciekawością świata, osobistymi doświadczeniami, predyspozycjami, preferencjami, okolicznościami.
Najważniejsze - by pasje w ogóle były. Człowiek posiadający  pasję/pasje ma swój przyjazny świat, nigdy się nie nudzi, zaspokaja ciekawość, pozyskuje wiedzę, ciągle się uczy, ćwiczy umiejętności i sprawności, ciągle się rozwija, staje się perfekcjonistą w swojej dziedzinie, otacza go dobra energia i napędzające do działania myśli ( nie pozwalające siedzieć cicho, spokojnie, bezczynnie). Wcale to nie oznacza, że wszystko i zawsze idzie gładko i bez problemów. Są momenty zniechęcenia, załamania, rezygnacji. Hobbyści dają sobie jednak radę z trudnymi momentami, nie poddają się, przełamują osobiste niemoce, po pewnym czasie - na nowo - próbują, ryzykują, popełniają błędy, szukają, walczą o postawione sobie cele i dążą do założonych efektów pracy.
 Jakie przykładowe hobby występują najczęściej? Wymienię te, o których słyszę w mediach. Z artystycznych: malarstwo, muzykowanie, fotografia, robótki ręczne; z technicznych: majsterkowanie, modelarstwo, lotniarstwo; z rekreacyjnych: sport, wędkowanie, zbieranie grzybów, pszczelarstwo, uprawianie działki/roli; z innych: podróże, czytanie książek, nauka języków obcych, zgłębianie umiejętności komputerowych, kolekcjonerstwo.
 Czemu sama poświęcam czas wolny? Pewnie - jak wiele osób - ciągle buduję "swój światek przyjemności" poprzez działania w czasie wolnym, z wyboru, bez przymusu. Należą do nich: poznawanie historii i tradycji miejsca/ regionu zamieszkania, podróże w dalsze i bliższe rewiry, fotografia dokumentująca czas miniony i teraźniejszość, czytanie poezji i nauka na pamięć utworów opisujących, w mojej ocenie uroczo, bliską sercu rzeczywistość, czytanie książek biograficznych o osobach historycznie znaczących oraz tych znanych z mediów, poszukiwanie i realizowanie przepisów kulinarnych, (najlepiej) wykonawczo prostych, mało znanych, regionalnych. Ze swoich hobby czerpię rozwój, radość istnienia i poczucie szczęścia. Bez nich byłoby mi źle, nieswojo i "pusto". Nie mam wyobrażenia, czym sensownym - oprócz pasji - mogłabym, i czy w ogóle można, lukę z tytułu czasu wolnego wypełnić?
 Podsumowaniem wypowiedzi będzie optymizm płynący od pasjonatów i z pasji. Jeżeli się coś lubi, ma się pasję/hobby - nie przeżywa się samotności, opuszczenia, zagubienia. Ma się o czym myśleć, czego poszukiwać, do czego dążyć, co robić, czym się delektować. Hobby nie zna granic geograficznych, ani wiekowych. To dobry, wierny przyjaciel człowieka na każdy czas i na całe życie. Jest do tego hojny: daje rozwój, pozytywne nastawienie do świata i ludzi, poczucie zadowolenia i spełnienia - oraz - bardzo często długie i dobre życie. Dawno to dostrzeżono i zanotowano:
 "Całe nasze życie to działanie i pasja. Unikając zaangażowania w działania i pasje naszych czasów, ryzykujemy, że w ogóle nie zaznamy życia." (Herodot)



  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz