środa, 10 kwietnia 2019

"Tworzyć projekty własnej aktywności"

Stowarzyszenie Domu Opieki "Złota Jesień" w Gdańsku "Jak wspaniały jest człowiek"

Jak wspaniały jest człowiek,
Myślą może przemieszczać się w czasie,
Wędrować po znanych dróżkach przeszłości,
Spotykać tych, którzy odeszli,
Przywoływać ich słowa, sytuacje, zdarzenia, 
Cieszyć się przebywaniem z nimi,
Tak, jakby nic się nie zmieniło.

Może wybiegać myślą w przyszłość.
Układać scenariusze wydarzeń,
Które mogą wystąpić, ale przecież nie muszą.
Zmieniać sny w jawę,
Osadzać marzenia w rzeczywistości,
Przesuwać zdarzenia w czasie,
Jak na taśmie filmowej.

Cudownie stworzony człowiek
Jest wyróżniony spośród wszelkiego stworzenia.

Warto mieć poczucie wielkości człowieka wśród stworzeń świata i traktować to wyróżnienie jako zobowiązanie do bycia "mądrze" aktywnym.

Czym jest aktywność?
Aktywność to istota życia. To swoista energia związana z czynem. Obejmuje zarówno działanie jak i myślenie. Jej cechą jest zmienianie rzeczywistości, a więc nieustanne regulowanie stosunku ze światem zewnętrznym. Każda aktywność to zespół ruchów i czynności w różnym stopniu i w różny sposób zorganizowanych. Bodźcami popychającymi do działania są okoliczności zewnętrzne, cechy indywidualne, braki i niedostatki, potrzeba zmiany rzeczywistości, wartości osobiste i kwestie kulturowe. Nasze zachowania uzależnione są od stanu otaczającego świata, od sytuacji życiowej każdego z nas, od naszej kondycji psychofizycznej i od naszych życiowych doświadczeń.

Czym jest "mądra aktywność"?
"Mądra aktywność" to aktywność przez nas kontrolowana. Każdy wie, że centrum wszelkiej aktywności mieści się w rozumie. Uważamy, że jesteśmy mądrzy, analizujemy, rozważamy wszystkie "za i przeciw", podejmujemy (wydaje nam się) mądre decyzje. Dostrzegamy jednakże, że często nieprzemyślane wcześniej lub nieprzemyślane do końca kwestie powodują stres, zawód i zdenerwowanie. Można tych rozterek uniknąć za sprawą wcześniejszego poszukiwania optymalnych rozwiązań. Oczywiście rzeczy nieprzewidziane zawsze zdarzać się będą, ale nie będą nas aż tak bardzo stresować i "dołować", bo towarzyszyć nam będzie świadomość i przekonanie, że zrobiliśmy wszystko, co możliwe, by sprawy szły w pożądanym kierunku i przyniosły pożądane przez nas efekty.

Po co tworzyć projekty aktywności własnej?
Tworzenie projektów to całościowe spojrzenie na temat, problem, zadanie. Aby stworzyć wizję zagadnienia potrzebne są (oprócz tematu opracowania): przedmiotowa wiedza, a więc samodzielne wykonanie pewnej (dużej i najważniejszej) pracy umysłowej, ustalenie stanu posiadania potrzebnych materiałów i wyliczenie własnych możliwości finansowych, wyznaczenie drogi dojścia do efektów końcowych, opracowanie organizacji działań i ustalenie kosztów pracy, zgromadzenie niezbędnych materiałów, określenie, kto i w jakim terminie zrealizuje zadanie, dopuszczenie możliwości wprowadzania korekt realizacyjnych w trakcie prac wykonawczych.
Przygotowywanie projektów własnej aktywności jest sposobem motywowania siebie samego do skutecznego działania, dopuszczaniem różnych punktów widzenia oraz dyskusji i poszukiwania najbardziej optymalnych możliwości rozwiązania problemów, dawaniem sobie szansy stawiania pytań i poszukiwania odpowiedzi, gromadzeniem przedmiotowej wiedzy z różnych dyscyplin naukowych, korzystaniem z dostępnej wiedzy praktycznej.
Wnioski: Jeżeli chcemy świadomie i skutecznie działać, musimy chcieć mądrze i odpowiedzialnie organizować własną aktywność. I drugi: Wszelka aktywność własna to zdolność do podejmowania wysiłku umysłowego i precyzyjnego opisywania podejmowanych tematów/zagadnień oraz gotowość ponoszenia trudów wykonawczych.

Do przemyślenia:
"Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona." (Albert Einstein)
"Działanie pociąga za sobą koszty i ryzyko, ale o wiele mniejsze niż te, które wiążą się z wygodną biernością." (John F. Kennedy)
"Rób, co możesz w miejscu, w jakim jesteś i z tym, co masz." (Theodore Roosevelt)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz