wtorek, 10 listopada 2020

"Porządkowanie świata - kultura języka"

 Małgorzata Strzałkowska "Zakazane słowa"

 

Czasem w ustach się kotłują brzydkie słowa,

lecz przy innych je pod język szybko schowaj.

Niech czekają pod jęzorem,

aż wyplujesz je wieczorem...

do śmietnika.

 

I bezwzględnie w towarzystwie ich unikaj!

Do refleksji skłoniły mnie strajki kobiet związane z zaostrzeniem prawa aborcyjnego przez orzeczenie TK. Osoby protestujące wypisują na tekturkach hasła zawierające mnóstwo wulgaryzmów, a to powoduje "zniesmaczenie" i pytanie o to, czy w przestrzeni publicznej wypada tak ostro wyrażać swoje, nawet słuszne, oburzenie i niezadowolenie?

Kultura języka polega na świadomym, poprawnym posługiwaniu się językiem we wszystkich możliwych sytuacjach komunikacyjnych. Nasz język świadczy o nas w dużo większym stopniu, niż byśmy się tego spodziewali i niż byśmy sobie tego życzyli. Każdy człowiek postrzegany jest na podstawie sposobu, w jaki mówi i pisze, jak dobiera słowa i konstruuje zdania oraz jaki ma styl komunikowania się z innymi ludźmi.

 Wulgaryzacja i brutalizacja języka uważane są za skrajny przypadek profanowania języka, który ma wartość samą w sobie i powinien przyczyniać się do budowania przyjaznych kontaktów międzyludzkich.
Wulgaryzmy pojawiają się w naszym języku dlatego, że trudno nam znaleźć odpowiednie słowa na określenie naszego stanu emocji i przeżyć oraz na ocenę bieżącej sytuacji czy zdarzenia. Stosowanie wulgaryzmów pod wpływem silnego wzburzenia sugeruje jednakże nasze słabości - bezsilność i  nieumiejętność poradzenia sobie z problemem będącym powodem silnych emocji.
 

Nie można udawać, że wulgaryzmów nie ma - one są przecież takim samym elementem języka jak inne słowa, ale nie można z nimi przesadzać. W nadmiarze są źle odbierane przez nasze oczy i uszy, powodują negatywne oceny zdarzeń i osób wulgaryzmami się posługującymi. Wszyscy wiemy jednakże, że w życiowej przestrzeni bywają okoliczności i zdarzenia, które bulwersują maksymalnie i stan wzburzenia z ich powodu można wyrazić tylko przez zastosowanie brutalnego języka, najpełniej odzwierciedlającego powstałe stany wzburzenia i niezadowolenia.

 Cytaty do przemyślenia:

" Mowa nasza, nasz język jest naszym największym skarbem kulturalnym; broniąc naszego języka, bronimy samej istoty naszej kultury." (Jarosław Iwaszkiewicz)

"Kultura - to co zostaje, kiedy zapomnisz wszystko, czego się nauczyłeś." (Selma Lagerlof)

"Kultura jest tym, co sprawiło, że człowiek stał się czymś innym niż tylko przypadkowym wydarzeniem w przyrodzie. (Andre Malraux)

"Język jest mapą drogową kultury. Mówi ci, skąd ludzie pochodzą i dokąd zmierzają." (Rita Mae Brown)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz