niedziela, 31 stycznia 2021

"Porządkowanie świata - manipulacja"

Suzzi "sztuka manipulacji czyli..."

 

gestem manipulacji

wbijasz szpilki słów

by nie miała racji

i spokojnych słów  

 

bezwzględnym egoizmem

rzucasz w serca środek 

by otworzyć bliznę

i zebrać nagrodę

 

idealnym dźwiękiem

przenikasz duszę wskroś

by szła przez mękę

szczęściu na złość

Manipulacja to procedury i mechanizmy umożliwiające sterowanie myślami, emocjami i zachowaniami innych ludzi, którzy nie zdają sobie z tego faktu sprawy.

Manipulacja jest wszechobecna w przestrzeni publicznej, a my - bardzo często - nie zdajemy sobie z tego zjawiska sprawy. Albo dostosowujemy się do przyjętych w grupie norm społecznych (konformizm), albo zmieniamy swoje zachowania na skutek bezpośrednich próśb (uległość), albo jesteśmy posłuszni osobom uważanym za autorytety (posłuszeństwo). A powinniśmy walczyć o swoje racje, poglądy i swoje prawa. Przecież nasze życie powinniśmy przeżyć po swojemu. Jesteśmy ludźmi, nie marionetkami dającymi się posłusznie sterować. Włączmy myślenie! Brońmy się przed manipulacją.

James M. Smith proponuje kilka technik radzenia sobie z manipulacjami:

"Akceptowanie komplementów" - polega na przyjmowaniu komplementów zarówno tych prawdziwych, jak i fałszywych. W ten sposób rozbrajamy manipulatora. Ważne jest, aby robić to w sposób naturalny, nie negować i nie zaprzeczać.

"Zmiana oceny na opinię" - gdy słyszymy uwagi w postaci wypowiadanych ocen, to należy powstrzymać się od obrony i udowadniania swoich racji, lecz zamienić ocenę w opinię i wówczas jej zaprzeczyć.

"Demaskowanie aluzji" - łatwiej używać aluzji, niż powiedzieć wprost, co się o danej osobie myśli. W takiej sytuacji zmieniamy aluzję w opinię i pytamy wprost, czy dobrze rozumiemy wypowiadane słowa. Prawdopodobnie pytany zaprzeczy lub obróci to w żart.

"Zasłona z mgły" - to spokojne przyjmowanie krytycznych uwag, zarzutów, dzięki czemu dajemy rozmówcy do zrozumienia, że w ogóle nas to nie rusza. Takie zachowanie zmusza rozmówcę do zaprzestania ataku.

"Przyznanie się do błędów i uprzedzenie krytyki" (gdy są do takiego zachowania przesłanki) - uprzedzenie krytyki neutralizuje atak oraz rozładowuje napięcie.

"Technika Małego Księcia" - ciągłe, nieustanne stawianie tego samego pytania do momentu uzyskania na nie odpowiedzi. Nie pozwalamy rozmówcy na zmianę tematu i poruszanie innych kwestii.

"Zdarta płyta" - technika przydatna, gdy zamierzamy odmówić. Przeciwstawiamy się presji oraz manipulacji, nie dajemy się zmusić do nadmiernych ustępstw.

"Negocjowanie sposobu prowadzenia rozmowy" - gdy czujemy, że rozmówca stosuje wobec nas manipulacje, przerywamy dalsza rozmowę i informujemy o swoich odczuciach. Po ustaleniu zasad dalszej rozmowy, kontynuujemy ją.

Myślę, że należy uważnie obserwować scenę społeczną i polityczną - i odkrywać procesy manipulowania nami w różnych obszarach naszego życia. Miejmy swoje zdanie i swoje poglądy na różne bieżące kwestie. Nie ulegajmy emocjom, jedynie słusznym racjom i jedynie słusznej argumentacji. Bądźmy ludźmi racjonalnymi, bo o to w tym wszystkim chodzi.

(Opracowano na podstawie: Internet: Maja Antosik "Człowiek współczesny w obliczu manipulacji")

Myśli do przeanalizowania:

"Celem reklamy jest budzenie pragnień i kuszenie do zakupu produktów i usług, albowiem ludźmi można doskonale manipulować, a ich potrzeby - generować." (Constanze Kurz)

"Wspomnienia to coś ulotnego. Można nimi odpowiednio manipulować, by je nagiąć i podporządkować konkretnemu celowi." (Żaneta Zgliczyńska)

"Ludzie są gotowi zrobić wszystko, jeśli tylko da im się coś, w co uwierzą." (Chris Culver) 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz