poniedziałek, 4 kwietnia 2022

"Porządkowanie świata - oceniać czy nieoceniać?"

Winniśmy uważać,

by nie czynić boga z intelektu.

Ma on oczywiście potężne mięśnie,

ale brak mu osobowości.

(Albert Einstein)

 

Oceny i opinie są naszymi subiektywnymi przekonaniami, które wcale nie muszą być prawdziwe. Są one wynikiem emocji lub interpretacji faktów, które dostrzegliśmy albo tych, które zostały nam przez kogoś przekazane. Z doświadczenia wiemy, że na podstawie tych samych faktów można zbudować wiele różnych ocen i opinii, i że zależą one i od naszej świadomości, i naszych przekonań, pragnień, i zajmowanej pozycji społecznej, i środowiska, z którego się wywodzimy, i wyznawanej religii, itp.

W dzisiejszym świecie, chcąc się zorganizować i odnaleźć, trzeba przyswoić sobie wiele umiejętności ułatwiających życie. Kto uczyni to sprawniej, szybciej, mądrzej, ten będzie miał, być może, w życiu łatwiej, lżej, lepiej, bogaciej.

Porównywanie się do innych to pierwszy etap procesu oceniania, czyli sprawdzania, jak wypadamy na tle innych. Oceniamy wszystko: zachowanie, wygląd, wzrost, przymioty innych osób i "ustawiamy" osoby na określonych półeczkach w ludzkim szeregu. Mechanizm ten towarzyszy nam przez całe życie.

Dlaczego należy być ostrożnym w ocenianiu?

- bo nie znamy historii życia ocenianych osób, ich sytuacji życiowej, ich oczekiwań, potrzeb,

- bo każdy z nas ma prawo do błędów i niedoskonałości,

- bo na nasze zachowania mają wpływ bieżące sytuacje: rodzinne, zawodowe, zdrowotne, losowe, 

- bo zamiast oceniać, opiniować, może lepiej drugiego człowieka zrozumieć, pomóc mu, popatrzeć na niego przez pryzmat własnych doświadczeń i możliwości,

-  bo różni ludzie w tych samych sprawach mogą mieć różne poglądy; należy je przyjąć do wiadomości, okazać szacunek i wyrozumiałość,

- bo w życiu są zdarzenia, które wybijają nas z rytmu i powodują zagubienie i zachowania niepożądane. 

Zamiast patrzeć krytycznie na innych, przyjrzyjmy się uważniej sobie i wypunktujmy własne niedoskonałości. Na początek zachwyćmy się nowym dniem, pięknym wschodem słońca, urzekającą przyrodą. Spójrzmy serdecznie na ludzi z otoczenia i powitajmy ich dobrym słowem, a potem róbmy co do nas należy rozwiązując zadania, które przed nami każdego dnia stoją. 

Łatwo jest krytykować, trudniej zrozumieć, pomóc, okazać cierpliwość, wysłuchać. Łatwiej jest oceniać innych, trudniej siebie.

 

Myśli do przeanalizowania:

Cele są osiągane przez dyskomfort i ciężką pracę. Nie osiąga się ich, ukrywając się w przytulnym miejscu. (Colleen Hoover)

"Nie widzimy rzeczy takimi, jakimi są. Widzimy je takimi, jakimi my jesteśmy." (Anais Nini)

"Każdemu człowiekowi jest dany klucz do bram raju. Tym samym kluczem otwiera się bramy piekła." (Richard P. Feynman)

"Dobro jest dobrem, nawet gdy nikt go nie czyni. Zło jest złem, nawet gdy wszyscy je czynią. (Augustyn z Hippony) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz