czwartek, 28 kwietnia 2022

"Porządkowanie świata - wojna"

Zbigniew Herbert "Wojna"

Pochód stalowych kogutów.

Chłopcy malowani wapnem.

Aluminiowe opiłki burzą domy.

Wyrzucają ogłuszające kule w powietrze całkiem czerwone.

Nikt nie uleci w niebo.

Ziemia przyciąga ciało i ołów.

 

Wojnę wymyślili mężczyźni, bo ich rola w społeczeństwie rosła. Początkowo trudnili się pasterstwem i hodowlą, potem zaczęli tworzyć osady i w osadach fortyfikacje. Nauczyli się bronić osad przed napadami obcych. Skutecznie, czy nie - oni musieli przejść pośpieszny kurs wojny, która rozpoczęła się wtedy i właściwie nigdy się nie skończyła. 

 Koń stał się symbolem nowej kultury, sposobu życia, struktury społecznej i jego pozycja nie zmieniła się do XX wieku. Broń służąca do polowań coraz to uzupełniana o doskonalsze modele i stawała się także bronią wojenną. Broń i szybkość poruszania się to cechy wojenne trwające do dziś.

Czym jest wojna?  Wojna to rozstrzygnięcie sporu za pomocą siły. Wojna to zorganizowany konflikt zbrojny pomiędzy co najmniej dwoma państwami, blokami państw, narodami lub grupami społecznymi, w którym celem jest zmuszenie przeciwnika do uznania żądań lub ideologii jednej ze stron.

Wojna rosyjsko-ukraińska stanowi eskalację trwającej od 2014 roku wojny między tymi krajami. Została poprzedzona rosyjskim żądaniem wykluczenia możliwości dalszego rozszerzania NATO i redukcji potencjału militarnego  sojuszu w Europie Środkowo-Wschodniej do stanu sprzed 1997 roku.

Konsekwencje trwającej wojny:

- niewyobrażalne zniszczenia na terenach działań wojennych,

- cierpiąca ból i rozterki ludność z terenów wojny,

- wielu żołnierzy zabitych; mnóstwo ludzi cywilnych zabitych i pozbawionych dachu nad głową,

- niewyobrażalne cierpienia dzieci i starców,

- mnóstwo ludzi zmuszonych do opuszczenia swoich domostw i swojego kraju,

- zagrożenie dla świata w obszarze bezpieczeństwa żywnościowego (ok. 30% światowego eksportu pszenicy pochodzi z krajów będących w stanie wojny),

- wzrost cen żywności i cen innych produktów pochodzących z krajów wojujących,

- zakłócenia w łańcuchach dostaw produktów pomiędzy krajami pozostającymi w relacjach handlowych,

- niepokój i obniżenie nastrojów ludności Europy i świata - ludzi obserwujących konflikt i jego konsekwencje.

Oczekiwania ludzkości wobec agresora Rosji: zakończyć czym prędzej konflikt, wypłacić odszkodowania wojenne i pomóc w odbudowie Ukrainy. Świat historycznie przeżył wiele konfliktów i wojen. Wydawało się, że rządzący już rozumieją tragedię wojny i nigdy do wojny nie dopuszczą, a tu na naszych oczach, w cywilizowanym świecie dzieje się ludzkie nieszczęście. Czekamy na zakończenie wojny i będziemy nieustająco wołać: "Nigdy więcej wojny!"

Myśli do przeanalizowanie:

"W pokoju synowie grzebią swoich ojców, a na wojnie - ojcowie swoich synów." (Ryszard Kapuściński)

"W wojnie nie ma nic bohaterskiego. Może ona jedynie doprowadzić do absolutnej destrukcji." (Becca Fitzpatrick)

"Po każdej wojnie ktoś musi posprzątać." (Wisława Szymborska)

"Nawet w świecie wywróconym do góry nogami, w świecie wojny i szaleństwa, ludzie wieszają swoje ubrania, składają spodnie, ścielą łóżka. To chyba jedyny sposób, by przetrwać." (Lauren Oliver)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz