poniedziałek, 7 października 2013

"Otwartość na świat"

Twórczości sprzyja nasza otwartość na rzeczywistość. Obserwując świat zarówno z wąskiej, jak i z szerokiej perspektywy, dostrzegamy, że nie jest on tylko czarno-biały. Żeby się nim zachwycać, rozumieć go i ulepszać, trzeba patrzeć uważnie, szeroko, dociekliwie, wieloaspektowo. W obecnych czasach coraz bardziej liczy się ludzka kreatywność, i coraz częściej dostrzega się potrzebę jej rozwijania. Termin "inteligencja intuicyjna" wskazuje, że rola intuicji w twórczości jest znacząca, i to często ona - intuicja - decyduje o sukcesach zawodowych ludzi z różnych branż. Na pewno wszyscy, w jakimś zakresie, jesteśmy, i chcielibyśmy być, twórczymi w obszarach naszej codziennej aktywności. Twórczość zawsze kojarzy nam się z nowością, niepowtarzalnością, indywidualnością, wyrażaniem siebie w sposób tylko nam właściwy, z osobliwym spojrzeniem na świat.
  Rozwijaniu otwartości na świat i twórczości, sprzyjają posiadane przez nas poglądy na rzeczywistość, a te ukształtowane są pod wpływem wychowania i otocznia. Dobrze jest, gdy znamy i  stosujemy przytoczone zasady (red. W. Dobrołowicz "W stronę kreatywności"):
  • Nie ma prawd absolutnych i wiedzy ostatecznej. Wszystko rozwija się i zmienia, dlatego warto każdą sprawę rozpatrywać z wielu punktów widzenia.
  • Nie ma problemów (zadań) bez rozwiązania; z każdej sytuacji jest więcej niż jedno wyjście. 
  • Nie wystarczy zajmować się tylko tym, co zostało zbadane, wyjaśnione, opisane, itp. Trzeba dostrzegać dziwności, paradoksy, nieścisłości istniejące w otaczającej nas rzeczywistości i próbować je oswajać.
  • Trzeba stawiać wiele pytań, bo od pytań zaczyna się poznawanie świata. Nie ma głupich pytań.
  • Trzeba unikać mówienia "nie wiem", "nie potrafię", ale próbować szukać odpowiedzi.
  • Każdy ma prawo do błądzenia. Nie błądzi tylko ten, kto nic nie robi.
  • Mamy prawo do poszanowania naszych poglądów i przekonań.
Niech stwierdzenie "Każdy może być twórczy, może tworzyć na tyle, na ile może" będzie naszym życiowym mottem, i przesłanką do udoskonalania i tworzenia "nowego" w naszym otoczeniu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz