sobota, 31 maja 2014

"Odkrywanie siebie i świata"

Przyroda przyciąga wzrok, skłania do obserwacji i odkrywania zmian. A te dzieją się bez przerwy. Jeden dzień w życiu roślin jest okresem bardzo długim. W ciągu jednego dnia niektóre rośliny potrafią się "zestarzeć", inne - rozkwitnąć i zachwycić swoim niepowtarzalnym pięknem. Wielozmysłowy "ogląd" umożliwia dostrzeganie wielorakich walorów przyrody. Gromadzimy więc wrażenia wizualne, smakowe, węchowe, dotykowe, słuchowe, i przeżywamy różnorodne stany ducha (zaciekawienie, zainteresowanie, myślenie, emocje i uczucia). Wrażenia, przeżycia i przemyślenia skutkują różnorodnymi, z naszej strony, zachowaniami. Zachowania te stanowią pochodną naszej wiedzy, obserwacji, doświadczeń, rozumienia zjawisk i zdarzeń, okoliczności, ale też - przyjętych w naszej kulturze kanonów zachowań.
Wielorakie zdolności i umiejętności są naszym wyróżnikiem w świecie przyrody. Na ogół posiadamy tego świadomość. Warto ją jednak zawsze łączyć z rozpoznaniem naszych talentów, zdolności, umiejętności; ciągle "mierzyć siły na zamiary" i ciągle poznawać swój potencjał twórczy w różnych dziedzinach naszych zainteresowań. "Odkrycia" te pozwolą nam w budowaniu poczucia własnej wartości, pewności siebie, przekonania o własnej kreatywności. Świadomość siebie jest niezwykle cenna dla nas samych, ale też dla społeczeństwa. Pozwala nam prowadzić stabilne życie - bez lęków i obaw, być oparciem dla domowników i osób z otoczenia, wprowadzać sensowne zmiany i udoskonalenia w miejscu funkcjonowania, budować najbliższe otoczenie według najlepszych pomysłów i wzorów.
Podziwiać piękno przyrody, znać siebie i swoje możliwości (i nieustanie je rozwijać) - to podstawa posiadania poczucia szczęścia osobistego i źródło ciągłej młodości (mimo kalendarzowego wieku). Warto tę świadomość mieć i wcielać ją w życie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz