poniedziałek, 28 maja 2018

"Korzystać z ruchu na świeżym powietrzu"

Jadwiga Koczanowska "Gimnastyka"

Gimnastyka to zabawa,
ale także ważna sprawa,
bo to sposób jest jedyny,
żeby silnym być i zwinnym.
Skłony, skoki i przysiady -
trzeba ćwiczyć - nie ma rady!
To dla zdrowia i urody
niezawodne są metody.

 Dbałość o formę fizyczną i psychiczną to sprawa podstawowa, gdy chcemy korzystać z życia. Aby kondycję utrzymać nie można unikać ruchu. Szkody, jakie wyrządza ciału brak ruchu postępują lawinowo. Mięśnie pracują na 30% swoich wcześniejszych możliwości. Zaczyna więc boleć kręgosłup, który nie ma oparcia. Bardziej obciążone są kolana. Ciało jest coraz sztywniejsze, jakby odmawiało posłuszeństwa. W niesprawnym ciele boleśnie odzywają się zwyrodnienia stawów kolanowych, biodrowych i kręgosłupa. To znak, że trzeba zacząć konsekwentnie działać.

Zaczynamy od ćwiczeń pod okiem specjalisty, który dobierze ćwiczenia do naszej wagi, wieku, ogólnego stanu zdrowia.Specjalista przygotuje nam też plan ćwiczeń, poprowadzi pierwsze zajęcia i podpowie jak ćwiczenia wykonywać - zmotywuje do aktywności, spowoduje właściwe nastawienie psychiczne, nauczy dokładności i samodyscypliny. Korzyści płynące z regularnych ćwiczeń to poprawa funkcjonowania stawów, obniżenie poziomu cukru, cholesterolu i ciśnienia tętniczego krwi, poprawa mineralizacji kości.
Starzeje się każdy, ale aktywnością fizyczną można proces starzenia spowolnić. Należy postawić na uporządkowane i aktywne życie każdego dnia:
- wstawać wcześnie rano i zaczynać dzień od gimnastyki przy otwartym oknie lub na powietrzu,
- spacer, szybki marsz, jazda na rowerze,
- fitness - podstawowa forma aktywności to ruch przy muzyce, uzupełniony o siłownię jako alternatywę dla mężczyzn, gabinety sauny
(suche i parowe) oraz różnego rodzaju usługi dodatkowe, np. fryzjerskie, kawiarnie, itp.
- regularne korzystanie z basenu - pływanie odciąża osiowo kręgosłup, rozluźnia mięśnie, poprawia pojemność płuc, zwiększa wydolność krążeniowo-oddechową oraz hartuje organizm.

Nawet wtedy, gdy prowadzimy aktywny tryb życia, od czasu do czasu przydaje się przegląd stanu zdrowia. Należy okresowo sprawdzać wydolność układu krążenia, zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie, robić badania w kierunku ewentualnego wykrycia osteoporozy, mężczyźni zaś powinni sprawdzać poziom testosteronu i kortyzolu, który przekłada się na funkcjonowanie mięśni, oraz poziom elektrolitów: potasu, magnezu, wapnia, bo mają one wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu mięśniowo-szkieletowego.

Na koniec słóweczko o znaczeniu codziennego przebywania na świeżym powietrzu:
- sprawia przyjemność,
- wpływa regenerująco na cały organizm,
- otoczenie przyrodnicze czyni nas zdrowszymi, kreatywniejszymi, bardziej empatycznymi i skłonnymi do nawiązywania kontaktów ze światem,
- natura pomaga walczyć z otyłością, depresja, samotnością i niepokojem,
- natura pomaga uniknąć krótkowzroczności- choroby czterech ścian,
- słońce dezynfekuje organizm i dostarcza mu witaminy D.

 Podsumowaniem wypowiedzi niech będą myśli:
"W zdrowym ciele zdrowy duch." (Juwenalis)
"Dziś zadbaj o zdrowie, byś nie musiał o nim marzyć, gdy będziesz w niemocy." (Pliniusz Starszy)
"Lekarstwem na smutek jest ruch, receptą na siłę - działanie." (Elbert Hubbard)
"Ci, którzy nie znajdą czasu na ćwiczenia, będą musieli znaleźć czas na choroby." (Hrabia Derby)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz