wtorek, 12 marca 2019

"Pamiętać o istnieniu magii słów i potęgi słów"

S. Karaszewski "Magiczne słowa trzy"

Na podwórku siedzi szpak
i do chłopca mówi tak:
"Są magiczne słowa trzy,
słowa te wnet poznasz ty.
Każde ma niezwykły dar,
każde kryje w sobie czar.

Ten kto ma oliwę w głowie,
niechaj słowa te wypowie,
a kto wodę ma w rozumie,
słów tych nigdy nie zrozumie!

Oto słowo pierwsze: "proszę",
sprzedam ci je za dwa grosze.
Drugie słowo to "przepraszam",
żal i skruchę nim ogłaszasz.

Trzecie słowo to "dziękuję",
którym wdzięczność okazujesz.
Gdy wypowiesz słowa trzy,
każde się otworzą drzwi
i na twarzach wszystkich ludzi
życzliwości uśmiech wzbudzisz.

Każdego dnia wypowiadamy wiele słów. Opisujemy nimi rzeczywistość, opowiadamy zdarzenia, wydajemy polecenia, prowadzimy konwersację. Marzeniem jest, by posiąść umiejętność wyrażania myśli w sposób precyzyjny, barwny, logiczny i z zastosowaniem bogatego słownictwa. Mile widziane jest wypowiadanie się w sposób lekki, interesujący, przyjemny dla ucha słuchacza, z akcentami żartu i humoru. Mowa i wymowa jest jednakże swego rodzaju darem niebios i nie każdy ten dar niebios otrzymał w stopniu zadowalającym. Dlatego, tak, jak w każdym innym przypadku potrzebnych umiejętności życiowych, należy kierować się mądrością zawartą w stwierdzeniu: "praca nad sobą czyni cuda".
Słowa tworzą naszą rzeczywistość. Opisują nasze myśli. Są naszym ubiorem. Są szatą, w którą każdego dnia ubieramy siebie i swoje myśli, są najprawdziwszą prawdą o nas. Powinniśmy je więc wypowiadać w sposób rozważny i kontrolowany, mając zawsze na względzie szacunek dla siebie i naszych rozmówców. Głośno wypowiadamy bowiem tylko te słowa, które wynikają z prowadzonej w myślach rozmowy z sobą.

Słowa mogą podgrzewać lub obniżać napięcie emocjonalne. Kierujmy się w rozmowach pozytywnym nastawieniem do ludzi i używajmy takich słów, które są przez każdego z nas, i w każdym miejscu, pożądane i oczekiwane: np. masz talent, jesteś piękna/y, lubię, gdy się śmiejesz, czekam na ciebie, witam cię z radością... .

Są też takie słowa, które ranią bardziej niż ostrze noża, zabijają uczucia, wyrywają bijące serce i gdy ucichną - zostawiają pustkę, niesmak, gorycz, ból, żal. Ważmy więc każde wypowiadane słowo i unikajmy tych ciężkich, trudnych, które ranią, zabijają, odzierają z godności, poniżają, lekceważą. Wypowiadanie ciężkich słów to przejaw sadyzmu, bezduszności, złośliwości, zła wypełniającego wnętrze wypowiadającego te słowa człowieka.

Słowa mają wielką moc i raz wypowiedziane zataczają coraz większe kręgi. Działają podobnie do kręgów powstających na wodzie po wrzuceniu tam kamienia. Kiedy więc mówimy coś negatywnego, wypuszczamy krąg złej energii. Jeżeli mówimy dobre słowa - wysyłamy dobrą energię i nakreślamy kręgi dobra. W życiu jednostki i społeczeństwa istnieje stałe zapotrzebowanie na dobrą energię i kręgi dobra, bo tylko one mają moc rozwojową i budującą. Starajmy się więc taką dobrą, słowną energię wysyłać i rozsyłać.

Nasz umysł staje się tym, o czym myślimy i co mówimy każdego dnia. Na bieżąco przecież układamy własne myśli we własnej głowie, według własnej logiki i własnych kryteriów. Jeżeli dialog wewnętrzny jest w większości negatywny to i wypowiedzi na zewnątrz będą najczęściej negatywne. Warto to spostrzeżenie odnieść do siebie i wyprowadzić wnioski do pracy nad sobą. Pracę tę trzeba rozpocząć jak najprędzej, bo proces jest żmudny, długotrwały i długofalowy.

Myśli do przeanalizowania i przerobienia:
"Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało. W Nim było życie. A życie było światłością ludzi." (Biblia)
"Nagość zaczyna się od twarzy, a bezwstyd od słów." (Simone de Beauvoir)
"Nie ma lustra, które by lepiej odbijało człowieka niż jego słowa." ( Juan Luis Vives)
"Mądrej głowie dość dwie słowie." (przysłowie polskie)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz